16 Şa'bân 1445
26 Şubat 2024Güneş
İmsak 06:16
Güneş 07:40
Öğle 13:22
İkindi 16:24
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
- veya -
Detaylı Ara
Detaylar
Takvâ, Güzel Huylar ve Günahlardan Sakınma
 • İZLE
 • OKU
 • KAYDET
 • LİNK AL

Konuşma Metni

Euzu billahi mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. Euzu billahi mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim.

Yâ eyyuhellezîne âmenü't-tekullâhe hakka tukâtihî ve lâ temûtünne illâ ve entüm muslimûn. Yâ eyyuhellezîne âmenü't-tekullâhe hakka tukâtihî ve lâ temûtünne illâ ve entüm muslimûn.

Sadakallahülazim. Ve kâle nebiyyünâ Muhammedini'l-Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem. Sadakallahülazim.

Ve kâle nebiyyünâ Muhammedini'l-Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem.

Ekseru mâ yudhilu'n-nâse'l-cennete takvallahi ve husnü'l-huluki. Ekseru mâ yudhilu'n-nâse'l-cennete takvallahi ve husnü'l-huluki.

Sadaka Resulullah fîmâ kâl ev kemâ kâl. Aziz ve muhterem cemaat-i müslimîn, değerli kardeşlerim! Sadaka Resulullah fîmâ kâl ev kemâ kâl.

Aziz ve muhterem cemaat-i müslimîn, değerli kardeşlerim!

Hepimiz Allah'a inanıyoruz. Hepimiz cenneti istiyoruz. Hepimiz cehenneme düşmekten Allah'a sığınıyoruz. Hepimiz Allah'a inanıyoruz. Hepimiz cenneti istiyoruz. Hepimiz cehenneme düşmekten Allah'a sığınıyoruz.

Allahu Teâlâ hazretleri okumuş olduğum âyet-i kerîmede buyuruyor ki: Allahu Teâlâ hazretleri okumuş olduğum âyet-i kerîmede buyuruyor ki:

Yâ eyyuhellezîne âmenüû. "Ey mü'min kullarım. Ey iman etmiş olan kullar." Yâ eyyuhellezîne âmenüû. "Ey mü'min kullarım. Ey iman etmiş olan kullar."

Ey Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, gayba, âhirete, kıyâmete, mahşere,Ey Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, gayba, âhirete, kıyâmete, mahşere, hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine, kadere inanan mü'min kullar! Ey imanlı kullar!hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine, kadere inanan mü'min kullar! Ey imanlı kullar! Ey müslüman kullar! Ey Resûlullah'a Peygamberimiz Muhammed Mustafâ'ya tâbi olan mü'minler!Ey müslüman kullar! Ey Resûlullah'a Peygamberimiz Muhammed Mustafâ'ya tâbi olan mü'minler! Ey ümmet-i Muhammed! İttekullâhe hakka tukâtihî. "Allah'tan hakkıyla korkun yahu." Ey ümmet-i Muhammed!

İttekullâhe hakka tukâtihî. "Allah'tan hakkıyla korkun yahu."

Allah'tan gerçek mânası ile korkun. Tam takva sahibi olun; yarım yamalak müslüman olmayın!Allah'tan gerçek mânası ile korkun. Tam takva sahibi olun; yarım yamalak müslüman olmayın! Tam müslüman olun. Sakının Allah'tan. Allah'ın dini oyuncak değil.Tam müslüman olun. Sakının Allah'tan. Allah'ın dini oyuncak değil. Allah'ın cezası var, azabı var, ikâbı var, cehennem var, mahkeme-i kübrâ var, hesap var. Allah'ın cezası var, azabı var, ikâbı var, cehennem var, mahkeme-i kübrâ var, hesap var.

Mahşer yerinde insanların defterleri açılacak.Mahşer yerinde insanların defterleri açılacak. Mücrimlere kitapları, yaptıkları amelleri meleklerin yazdığı defterler verilecek; Mücrimlere kitapları, yaptıkları amelleri meleklerin yazdığı defterler verilecek;

"Al defterini oku!" [denilecek.] "Al defterini oku!" [denilecek.]

Oku bakalım ne yazmış buraya. Melekler neler yazmış? Senin yaptıklarını yazdı. Oku bakalım ne yazmış buraya. Melekler neler yazmış?

Senin yaptıklarını yazdı.

Ne diyecekler o mücrimler? Ne diyecekler o mücrimler?

Kitapta, defterde, amel defterinde her türlü günahın,Kitapta, defterde, amel defterinde her türlü günahın, kötülüğün hiç kaçırılmadan yazıldığını görenler diyecek ki: kötülüğün hiç kaçırılmadan yazıldığını görenler diyecek ki:

Mâ li hâze'l-kitâbi. "Allah Allah! Allah nasıl tespit etmiş, nasıl yazmış?" Mâ li hâze'l-kitâbi.

"Allah Allah! Allah nasıl tespit etmiş, nasıl yazmış?"

Lâ yuğâdiru sagîraten ve lâ kebîraten illâ ahsâhâ. "Küçük büyük her şeyi yazmış.Lâ yuğâdiru sagîraten ve lâ kebîraten illâ ahsâhâ.

"Küçük büyük her şeyi yazmış.
Hiçbir şey atlanmamış, unutulmamış, ihmale gelmemiş, her şey yazılmış." diyecekler. Hiçbir şey atlanmamış, unutulmamış, ihmale gelmemiş, her şey yazılmış." diyecekler.

Böyle bir ince tespitle her şey tespit ediliyor. Böyle bir ince tespitle her şey tespit ediliyor.

Bak ben şimdi burada konuşuyorum, karşıdaki makine, video kamera benim konuşmalarımı,Bak ben şimdi burada konuşuyorum, karşıdaki makine, video kamera benim konuşmalarımı, seslerimi ve hareketlerimi renkli olarak alıyor, başkaları seyredecekler.seslerimi ve hareketlerimi renkli olarak alıyor, başkaları seyredecekler. Ben öleceğim, vefat edeceğim hâlâ bunlar seyredilecek. Ben öleceğim, vefat edeceğim hâlâ bunlar seyredilecek. Bak nasıl, dünyadaki insanlar bile nasıl tespit ediyor.Bak nasıl, dünyadaki insanlar bile nasıl tespit ediyor. "İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râci'ûn. Allah rahmet eylesin!"İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râci'ûn. Allah rahmet eylesin! Bu hoca Stockholm'den geldi, bak konuşma yapmıştı." diyecekler. Bu hoca Stockholm'den geldi, bak konuşma yapmıştı." diyecekler.

İnsanlar böyle tespit ederse; Allah'ın nasıl amelleri tespit ettiğini anlayın. İnsanlar böyle tespit ederse; Allah'ın nasıl amelleri tespit ettiğini anlayın.

Allahu Teâlâ hazretleri mahkeme-i kübrâda insanları muhakeme edecek;Allahu Teâlâ hazretleri mahkeme-i kübrâda insanları muhakeme edecek; iyiler cennete girecek, kötüler cehenneme düşecek. O halde bizim en çok düşünmemiz gereken şey ne? iyiler cennete girecek, kötüler cehenneme düşecek.

O halde bizim en çok düşünmemiz gereken şey ne?

"Ne yapayım hocam, şu cennete nasıl girerim. Şu cennetin yolunu bana göster."Ne yapayım hocam, şu cennete nasıl girerim. Şu cennetin yolunu bana göster. Ne yaparsam cennete giderim?" diye herkesin bunu öğrenmesi lazım. Ne yaparsam cennete giderim?" diye herkesin bunu öğrenmesi lazım. Her şeyden önce herkesin bunu öğrenmesi lazım.Her şeyden önce herkesin bunu öğrenmesi lazım. "Hocam ne yaparsa insan ayağı kayar da cehenneme düşer. Neleri yapmamam lazım."Hocam ne yaparsa insan ayağı kayar da cehenneme düşer. Neleri yapmamam lazım. Bunları bana öğretiver." demesi lazım. Bunları herkesin bilmesi lazım. Bunları bana öğretiver." demesi lazım.

Bunları herkesin bilmesi lazım.

Anne baba evladını sevmez mi? Onun için çalışıyor, onlar için kazanıyor, onlar için harcıyor.Anne baba evladını sevmez mi?

Onun için çalışıyor, onlar için kazanıyor, onlar için harcıyor.
Eğer siz evladınızı seviyorsanız ilk önce çocuklarınıza bunları öğretmelisiniz. Eğer siz evladınızı seviyorsanız ilk önce çocuklarınıza bunları öğretmelisiniz.

"Evladım şunları şunları yaparsan cennete gidersin."Evladım şunları şunları yaparsan cennete gidersin. Şunları şunları sakın yapma. Bunları yaparsan da cehenneme gidersin. Çıra gibi, cayır cayır yanarsın.Şunları şunları sakın yapma. Bunları yaparsan da cehenneme gidersin. Çıra gibi, cayır cayır yanarsın. Milyonlarca sene yanarsın. Aman evladım!" diye bunları öğretmek lazım. Milyonlarca sene yanarsın. Aman evladım!" diye bunları öğretmek lazım.

Eğer bir baba evladına müşfik ise, merhametli ise, şefkatli ise,Eğer bir baba evladına müşfik ise, merhametli ise, şefkatli ise, iyiliğini düşünüyorsa ilk öğreteceği şey bu.iyiliğini düşünüyorsa ilk öğreteceği şey bu. Bale değil dans değil, eğlence değil, buzda kaymak değil, oyun değil, futbol değil,Bale değil dans değil, eğlence değil, buzda kaymak değil, oyun değil, futbol değil, okuma yazma değil, "elif-be-te-se-cim" değil. İlk önce bunları öğretmemiz lazım.okuma yazma değil, "elif-be-te-se-cim" değil. İlk önce bunları öğretmemiz lazım. İlk önce hayatta lazım olan bu, âhirette mühim olan bu. İlk önce hayatta lazım olan bu, âhirette mühim olan bu.

Cennete kazanacak şeyleri öğretmemiz lazım, cehenneme düşeceği şeyleri, tehlikeleri de öğretmemiz lazım. Cennete kazanacak şeyleri öğretmemiz lazım, cehenneme düşeceği şeyleri, tehlikeleri de öğretmemiz lazım.

Ne diyoruz? "Evladım oraya yaklaşma o ateştir. Aman onu tutma! O elektriklidir, çarpar ha!" Ne diyoruz?

"Evladım oraya yaklaşma o ateştir. Aman onu tutma! O elektriklidir, çarpar ha!"

Küçük çocuğa bile, konuşmasını bilmeyen küçük çocuğa bile,Küçük çocuğa bile, konuşmasını bilmeyen küçük çocuğa bile, "Cız!", sobaya doğru gittiği zaman "yapma cız!" diyoruz."Cız!", sobaya doğru gittiği zaman "yapma cız!" diyoruz. O da hemen şöyle bakıyor, "Gel bu tarafa!" diyoruz. Neden? Ateşten koruyoruz. O da hemen şöyle bakıyor, "Gel bu tarafa!" diyoruz.

Neden?

Ateşten koruyoruz.
Dünyadaki elektrikten, tehlikeden, ateşten koruyoruz. Dünyadaki elektrikten, tehlikeden, ateşten koruyoruz. Merdivenin yanına geldiği zaman düşmesin diye koşup yakalıyoruz.Merdivenin yanına geldiği zaman düşmesin diye koşup yakalıyoruz. Arabanın altına girmesin diye sokakta dikkat ediyoruz. E cehenneme girmesine nasıl razı oluruz! Arabanın altına girmesin diye sokakta dikkat ediyoruz. E cehenneme girmesine nasıl razı oluruz!

İlk önce onu öğretmemiz lazım. İlk önce onu öğretmemiz lazım.

Bak ben bugün bir hadîs-i şerîfi okudum şimdi [hutbenin başında].Bak ben bugün bir hadîs-i şerîfi okudum şimdi [hutbenin başında]. Peygamber Sallallahü Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyuruyor ki: Peygamber Sallallahü Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyuruyor ki:

Ekseru mâ yudhilu'n-nâse'l-cennete takvallahi ve husnü'l-huluki. Ekseru mâ yudhilu'n-nâse'l-cennete takvallahi ve husnü'l-huluki.

İnsanları en çok cennete ne sokacak? Hangi amellerle insanlar cennete girecek? İnsanları en çok cennete ne sokacak? Hangi amellerle insanlar cennete girecek?

"Takvasından dolayı girecek." İnsanları cennete en çok sokan sebep takvalı olması. "Takvasından dolayı girecek."

İnsanları cennete en çok sokan sebep takvalı olması.

Başka? Husnü'l-huluki. "Güzel huylu olması." Takva ve güzel huylu olmak!.. Başka?

Husnü'l-huluki. "Güzel huylu olması."

Takva ve güzel huylu olmak!..

"Takva nedir hocam? Takva ne demek, böyle bir acayip kelime."Takva nedir hocam? Takva ne demek, böyle bir acayip kelime. Ben bunu ilk defa duyuyorum. Neymiş bu?" Ben bunu ilk defa duyuyorum. Neymiş bu?"

Sen ilk defa duyuyorsun ama Kur'ân-ı Kerîm'de çok yerde geçiyor bu takva.Sen ilk defa duyuyorsun ama Kur'ân-ı Kerîm'de çok yerde geçiyor bu takva. "Takvalı ol, takvalı ol! Muttakî kul ol!" diye çok yerde geçiyor. Bu kelimeyi öğreneceksin. "Takvalı ol, takvalı ol! Muttakî kul ol!" diye çok yerde geçiyor. Bu kelimeyi öğreneceksin.

Takva ne demek? "İnsanın kendisini koruması, korunması, sakınması." demek. Takva ne demek?

"İnsanın kendisini koruması, korunması, sakınması." demek.

Nereden korunmak, korunmak neye karşı olacak? Nereden korunmak, korunmak neye karşı olacak?

Cehennemden korunmak, Allah'ın gazabından, azabından korunmak, tehlikeden korunmak,Cehennemden korunmak, Allah'ın gazabından, azabından korunmak, tehlikeden korunmak, sû-i hâtimeye uğramaktan korunmak. Sakınacak yani tehlikeye karşı uyanık olacak.sû-i hâtimeye uğramaktan korunmak. Sakınacak yani tehlikeye karşı uyanık olacak. Tehlikeden kendisini koruması. Takva bu. Bir müslümanın mutlaka takva ehli olması lazım. Tehlikeden kendisini koruması. Takva bu.

Bir müslümanın mutlaka takva ehli olması lazım.

İnnallahe yuhibbü'l-muttekîne. "Allah takva ehli kulları seviyor." Herkesi sevmiyor Allah. İnnallahe yuhibbü'l-muttekîne.

"Allah takva ehli kulları seviyor."

Herkesi sevmiyor Allah.

Herkesi sevmiyor, kimi seviyor? Sakınan kulları, titiz müslümanları seviyor.Herkesi sevmiyor, kimi seviyor?

Sakınan kulları, titiz müslümanları seviyor.
Günahlardan kaçınmaya dikkat eden kulları seviyor.Günahlardan kaçınmaya dikkat eden kulları seviyor. Haramları günahları bilip de onlardan uzak durmaya çok dikkat eden kulları seviyor. Haramları günahları bilip de onlardan uzak durmaya çok dikkat eden kulları seviyor.

Ebu Bekir Sıddîk Efendimiz ne yapmış? Ebu Bekir Sıddîk Efendimiz ne yapmış?

Yemek gelmiş önüne, bir almış ağzına sonra aklına gelmiş [hemen sormuş;] Nereden bu yemek? Yemek gelmiş önüne, bir almış ağzına sonra aklına gelmiş [hemen sormuş;]

Nereden bu yemek?

Haram bir yerden. Hemen kusmuş. Neden? Haram bir yerden.

Hemen kusmuş.

Neden?

Haram bir lokma yersen onu ancak cehennem ateşi paklar.Haram bir lokma yersen onu ancak cehennem ateşi paklar. Cehenneme düşerim de yanarım da ondan sonra affolurum diye hemen kusmuş ağzından.Cehenneme düşerim de yanarım da ondan sonra affolurum diye hemen kusmuş ağzından. Halbuki masum kendisi. Kölesi getirdi, "al şunu ye" dedi. Halbuki masum kendisi. Kölesi getirdi, "al şunu ye" dedi.

Takva işte bu! Takva, hatalı bir şey yapmamak için insanın dikkat etmesi. Takva işte bu! Takva, hatalı bir şey yapmamak için insanın dikkat etmesi.

Sahâbe-i kirâm diyorlar ki: "Biz Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in zamanındaSahâbe-i kirâm diyorlar ki:

"Biz Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in zamanında
birçok helal şeyi bile acaba günah olur mu diye korkumuzdan yapmazdık." birçok helal şeyi bile acaba günah olur mu diye korkumuzdan yapmazdık."

Bu zamanın insanı, haram olduğunu bildiği şeye doludizgin yürüyor. Doludizgin at tabiridir.Bu zamanın insanı, haram olduğunu bildiği şeye doludizgin yürüyor. Doludizgin at tabiridir. At filan kalmadı şimdi yani 180 ile gidiyor. Gaza basarak gidiyor.At filan kalmadı şimdi yani 180 ile gidiyor. Gaza basarak gidiyor. Şimdi biz bunu söyleyeceğiz, doludizgin filan kalmadı. Frensiz gaza basarak gidiyor.Şimdi biz bunu söyleyeceğiz, doludizgin filan kalmadı. Frensiz gaza basarak gidiyor. Günah, haram! Hatta öyle adamlar var ki; "Hocam sen yemiyorsan bana ver ben yiyeyim." diyor bana. Günah, haram! Hatta öyle adamlar var ki;

"Hocam sen yemiyorsan bana ver ben yiyeyim." diyor bana.

Alay ediyor! "Sen yemiyorsan ben yiyeyim, ver bana." diyor. "Bu haram!" diyorsun. Alay ediyor! "Sen yemiyorsan ben yiyeyim, ver bana." diyor.

"Bu haram!" diyorsun.

"Hocam tamam, bana ver ben yiyeyim." diyor. Nasıl doludizgin cehenneme gaza basıp gidiyor!.. "Hocam tamam, bana ver ben yiyeyim." diyor.

Nasıl doludizgin cehenneme gaza basıp gidiyor!..

Takva yok. Takva yok.

Eskiler helallerin bile, "Acaba şüpheli bir şey filan olur mu?" diye korkusundan yapmıyordu,Eskiler helallerin bile, "Acaba şüpheli bir şey filan olur mu?" diye korkusundan yapmıyordu, şimdi haramı bile bile Allah'tan korkmuyor, yapıyor. Böyle cennete gidilmez. Cennete nasıl gidilir? şimdi haramı bile bile Allah'tan korkmuyor, yapıyor.

Böyle cennete gidilmez.

Cennete nasıl gidilir?

Allah'tan korkulup gidilir, sakınılıp gidilir, dikkat edilip gidilir. Titiz müslüman olur da öyle gider insan.Allah'tan korkulup gidilir, sakınılıp gidilir, dikkat edilip gidilir. Titiz müslüman olur da öyle gider insan. Bir şeyin günah olduğunu bildi mi canı çekse bile yapmaz. Bir şeyin günah olduğunu bildi mi canı çekse bile yapmaz. Bir şeyin sevap olduğunu bildi mi canı istemese bile yapar. Bu nasıl olacak? Bir şeyin sevap olduğunu bildi mi canı istemese bile yapar.

Bu nasıl olacak?

İrade terbiyesi ile olacak. İnsanın kendisine hakim olmasıyla, aklı hareketlerine rehber etmekle olacak. İrade terbiyesi ile olacak. İnsanın kendisine hakim olmasıyla, aklı hareketlerine rehber etmekle olacak.

O nasıl olur? O da terbiye ile olur. İrade eğitimi, nefis terbiyesi ile olur. O nasıl olur?

O da terbiye ile olur.

İrade eğitimi, nefis terbiyesi ile olur.

O ne zaman oluyor? İşte Ramazan'da her müslüman her yıl bir ay irade terbiyesi yapıyor.O ne zaman oluyor?

İşte Ramazan'da her müslüman her yıl bir ay irade terbiyesi yapıyor.
Ramazan'da oruç tutar, suyu içmeyerek, yemek yemeyerek,Ramazan'da oruç tutar, suyu içmeyerek, yemek yemeyerek, nefsinin arzularını yapmayarak kendini tutar.nefsinin arzularını yapmayarak kendini tutar. Hem de en kuvvetli arzular: Açlık arzusu, şehevât-i nefsâniye… Onları tutarak eğitim görüyor.Hem de en kuvvetli arzular: Açlık arzusu, şehevât-i nefsâniye… Onları tutarak eğitim görüyor. Bir ay eğitim görüyor, ondan sonra salıveriliyor. İnsanoğlu Ramazan bittikten sonra salıveriliyor. Bir ay eğitim görüyor, ondan sonra salıveriliyor. İnsanoğlu Ramazan bittikten sonra salıveriliyor.

Neden? Ramazan'dan sonra bakalım eğitim tuttu mu diye. Neden?

Ramazan'dan sonra bakalım eğitim tuttu mu diye.

Bakalım görülecek!.. Bakalım görülecek!..

Bir insanın Ramazan'da ibadetlerinin, oruçlarının, kıyamlarının, teravihlerinin, hayırlarının,Bir insanın Ramazan'da ibadetlerinin, oruçlarının, kıyamlarının, teravihlerinin, hayırlarının, hatimlerinin kabul olmasının alâmeti nedir? Acaba kabul oldu mu olmadı mı, alâmeti nedir? hatimlerinin kabul olmasının alâmeti nedir?

Acaba kabul oldu mu olmadı mı, alâmeti nedir?

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

"O adam Ramazan'dan sonra da Ramazan'daki gibi yaşayabiliyorsa Ramazan'ı kabul olmuştur." "O adam Ramazan'dan sonra da Ramazan'daki gibi yaşayabiliyorsa Ramazan'ı kabul olmuştur."

Tutmuş maya. Eğer Ramazan'dan sonra gene bozulduysa, eski tas eski hamam.Tutmuş maya. Eğer Ramazan'dan sonra gene bozulduysa, eski tas eski hamam. Sigara, içki, kumar, radyo, televizyon, müstehcen yayın, yayılıp gezme tozma, eğlenme…Sigara, içki, kumar, radyo, televizyon, müstehcen yayın, yayılıp gezme tozma, eğlenme… Ramazan tutmamış demek. Yoğurt olmamış, peynir tutmamış, ağaç tutmamış, fidan tutmamış...Ramazan tutmamış demek. Yoğurt olmamış, peynir tutmamış, ağaç tutmamış, fidan tutmamış... Öyle demek. Ramazan'ın kabulünün alâmeti, Ramazan'dan sonra adamın er kişi olması, has müslüman olması.Öyle demek. Ramazan'ın kabulünün alâmeti, Ramazan'dan sonra adamın er kişi olması, has müslüman olması. Olamamış; Ramazan tutmamış. Bir dahaki Ramazana kaldı. Geçti fırsat, bir dahaki Ramazan'a kaldı. Olamamış; Ramazan tutmamış. Bir dahaki Ramazana kaldı. Geçti fırsat, bir dahaki Ramazan'a kaldı.

Onun için, aziz ve muhterem kardeşlerim, fırsatları kaçırmayın.Onun için, aziz ve muhterem kardeşlerim, fırsatları kaçırmayın. Nice kardeşlerimiz var geçen sene bayramlaştık da bu sene aramızda yok.Nice kardeşlerimiz var geçen sene bayramlaştık da bu sene aramızda yok. Kimin gideceği belli olmuyor. Abisi duruyor da kardeşi ölüyor. Kimin gideceği belli olmuyor. Abisi duruyor da kardeşi ölüyor. Benim Adapazarı'nda bir tanıdığım var turp gibiydi. Lastik gibiydi ben onu lastik gibi düşünürdüm. Benim Adapazarı'nda bir tanıdığım var turp gibiydi. Lastik gibiydi ben onu lastik gibi düşünürdüm. Yürüdüğü zaman yaylanırdı. Şişmancaydı biraz, pehlivan gibiydi, öldü gitti ya! Yürüdüğü zaman yaylanırdı. Şişmancaydı biraz, pehlivan gibiydi, öldü gitti ya! Kara toprağın altında. Geçen sene sağdı. Kimin öleceği belli olmaz. Kara toprağın altında. Geçen sene sağdı. Kimin öleceği belli olmaz.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

Accilû bi't-tevbeti kable'l-mevti. "Ölmeden evvel tevbenizi çabuk yapın yahu." Accilû bi't-tevbeti kable'l-mevti. "Ölmeden evvel tevbenizi çabuk yapın yahu."

Ne zaman öleceği bilinmez ki insanın. Ben buradan yarın uçağa bineceğim, Türkiye'ye gideceğim. Ne zaman öleceği bilinmez ki insanın. Ben buradan yarın uçağa bineceğim, Türkiye'ye gideceğim.

Ya düşerse, ya Türkiye'de bir şey olursa, ya trafik kazası olursa,Ya düşerse, ya Türkiye'de bir şey olursa, ya trafik kazası olursa, ya buradan uçağa giderken olursa, ya şimdi olursa ya kalp krizi gelirse? ya buradan uçağa giderken olursa, ya şimdi olursa ya kalp krizi gelirse?

Ben böyle bir Ankara Kalaba'da hutbe okuyordum. Arkada bir gürültü koptu.Ben böyle bir Ankara Kalaba'da hutbe okuyordum. Arkada bir gürültü koptu. Ben de şöyle göz ucuyla baktım. Hutbeyi devam ettirdim. Gittik, adam ölmüş. Ben de şöyle göz ucuyla baktım. Hutbeyi devam ettirdim. Gittik, adam ölmüş. Cuma'da ölmüş! Ölümün ne zaman geleceği belli olmaz. Halkı bostan edinmiştir dileğin üzer ölüm. Cuma'da ölmüş! Ölümün ne zaman geleceği belli olmaz.

Halkı bostan edinmiştir dileğin üzer ölüm.

Üzmek ne demek? Eski Türkçe'de "koparmak" demek. Üzmek ne demek?

Eski Türkçe'de "koparmak" demek.

Bostan tarlası gibi, Azrail geliyor birilerini koparıp gidiyor.Bostan tarlası gibi, Azrail geliyor birilerini koparıp gidiyor. Kimin kopacağı belli olmaz; tevbeyi yapacaksın! Kimin kopacağı belli olmaz; tevbeyi yapacaksın!

"Ben yaşlı değilim. Ben daha gencim, daha çok yaşayacağım." Belli olmaz! "Ben yaşlı değilim. Ben daha gencim, daha çok yaşayacağım."

Belli olmaz!

Gencim, ölmem, arzular kanımda bir çağlayan, Şırıl şırıl... O senin kanaatin. Gencim, ölmem, arzular kanımda bir çağlayan,

Şırıl şırıl...

O senin kanaatin.

Sen öyle diyorsun ama bakalım Azrail'in elindeki listede ismin var mı yok mu? Bu belli olmaz. Sen öyle diyorsun ama bakalım Azrail'in elindeki listede ismin var mı yok mu?

Bu belli olmaz.

Onun için bir dahaki Ramazan'a bekleme.Onun için bir dahaki Ramazan'a bekleme. Bir dahaki Ramazan'a bekleme, bu Ramazan'da erkişi olmaya çalış. Bir dahaki Ramazan'a bekleme, bu Ramazan'da erkişi olmaya çalış. Hakiki müslüman olmaya çalış, Allah'ın sevdiği kulu olmaya çalış. İyi müslüman olmaya çalış.Hakiki müslüman olmaya çalış, Allah'ın sevdiği kulu olmaya çalış. İyi müslüman olmaya çalış. Ramazan'ı boşa geçirmiş olma. Boşuna aç ve susuz kalmış olma. Boşuna gece uykusuz kalmış olma.Ramazan'ı boşa geçirmiş olma. Boşuna aç ve susuz kalmış olma. Boşuna gece uykusuz kalmış olma. Boşuna yatıp kalkıp yorgunluk edinmiş olma. Sağlam yap yaptığın işi. Boşuna yatıp kalkıp yorgunluk edinmiş olma. Sağlam yap yaptığın işi.

Bir; takvadan dolayı insan cennete girecek. İki; güzel huydan dolayı. İnsan ne zaman güzel huylu olur? Bir; takvadan dolayı insan cennete girecek. İki; güzel huydan dolayı.

İnsan ne zaman güzel huylu olur?

Nefsine hâkim olduğu zaman, kötülükleri yapmadığı zaman, iyilikleri zor da olsa yaptığı zaman.Nefsine hâkim olduğu zaman, kötülükleri yapmadığı zaman, iyilikleri zor da olsa yaptığı zaman. O da Ramazan'da kazanılır, o da nefsin terbiyesi sonunda olur.O da Ramazan'da kazanılır, o da nefsin terbiyesi sonunda olur. Nefis terbiye olursa insanın ahlâkı güzel olur, nefis terbiye olmazsa insanın ahlâkı güzel olmaz. Nefis terbiye olursa insanın ahlâkı güzel olur, nefis terbiye olmazsa insanın ahlâkı güzel olmaz.

Onun için güzel huyun kazanıldığı, takvanın öğrenildiği, insanın iyi kul olması için her türlü maddî mânevî,Onun için güzel huyun kazanıldığı, takvanın öğrenildiği, insanın iyi kul olması için her türlü maddî mânevî, semâvî arazî şartlarının sağlandığı bu ayda… Semâvî, maddî manevî diyorum, ne demek? semâvî arazî şartlarının sağlandığı bu ayda…

Semâvî, maddî manevî diyorum, ne demek?

Göğün kapıları açılıyor, cennet süsleniyor, cehennemin kapıları kapanıyor, şeytanlar bağlanıyor.Göğün kapıları açılıyor, cennet süsleniyor, cehennemin kapıları kapanıyor, şeytanlar bağlanıyor. Bu ayda kolay müslüman olmak. Her türlü şart hazırlanıyor.Bu ayda kolay müslüman olmak. Her türlü şart hazırlanıyor. Maddî mânevî şart, semavî arazî şart, hepsi hazır,Maddî mânevî şart, semavî arazî şart, hepsi hazır, tâ ki sen iyi bir müslüman ol diye her türlü şart hazırlanıyor. tâ ki sen iyi bir müslüman ol diye her türlü şart hazırlanıyor.

Yarısı gitti. Bugün ayın 15'i; Ramazan'ın 15'i. Yarısı gitti. Çabuk geçer güzel günler. Çabuk geçer. Yarısı gitti. Bugün ayın 15'i; Ramazan'ın 15'i. Yarısı gitti. Çabuk geçer güzel günler. Çabuk geçer.

Tez geçer sağışlı gün demiş Yunus Emre. Ne demek? Sayılı gün çarçabuk geçiverir. Tez geçer sağışlı gün demiş Yunus Emre.

Ne demek?

Sayılı gün çarçabuk geçiverir.

Onbeşi de geçer, bir de bakarsın Ramazan kaçmış gitmiş. Ramazan gitmeden Allah'ın mağfiretine ermeli. Onbeşi de geçer, bir de bakarsın Ramazan kaçmış gitmiş. Ramazan gitmeden Allah'ın mağfiretine ermeli.

Dün akşam okuduk hadîs-i şerîfi. Peygamber Efendimiz; "Ramazan'ın evveli rahmettir,Dün akşam okuduk hadîs-i şerîfi. Peygamber Efendimiz; "Ramazan'ın evveli rahmettir, ortası mağfirettir, sonu da cehennemden âzâd olmaktır." diyor. ortası mağfirettir, sonu da cehennemden âzâd olmaktır." diyor.

Evvela Allah'ın rahmeti yağacak yağacak. Yağdıysa yağdı, aldınsa aldın.Evvela Allah'ın rahmeti yağacak yağacak. Yağdıysa yağdı, aldınsa aldın. İmam Gazzâlî diyor ki; "Allah'ın rahmeti gökten yağmur gibi herkesin üstüne yağar amaİmam Gazzâlî diyor ki;

"Allah'ın rahmeti gökten yağmur gibi herkesin üstüne yağar ama
kabını ters çevirenin kabına bir şey gelmez." kabını ters çevirenin kabına bir şey gelmez."

Sen tencereyi ters çevirmişsen yağmur girer mi içine, rahmet girer mi? Girmez. Sen tencereyi ters çevirmişsen yağmur girer mi içine, rahmet girer mi?

Girmez.

Kabı ters olan, kafası ters olan insana rahmet gelmez. Rahmet geldi, gitti. Kabı ters olan, kafası ters olan insana rahmet gelmez. Rahmet geldi, gitti.

Şimdi namaz kıldık, oruç tuttuk, Kur'an okuduk, hayır yaptık, iftar verdik falan diyeŞimdi namaz kıldık, oruç tuttuk, Kur'an okuduk, hayır yaptık, iftar verdik falan diye Ramazan'ın ortası afv u mağfiret zamanı. Sonu da cehennemden âzâd olmak. Ramazan'ın ortası afv u mağfiret zamanı. Sonu da cehennemden âzâd olmak.

"Hadi seni affettim. Sen affedilmişler arasına girdin. Hadi bakalım cehennemliklerin arasından çık."Hadi seni affettim. Sen affedilmişler arasına girdin. Hadi bakalım cehennemliklerin arasından çık. Hadi bakalım cennetliklerin arasına gir." diye cehennemden azad olmaya gayret edin. Hadi bakalım cennetliklerin arasına gir." diye cehennemden azad olmaya gayret edin. Onu kazanmaya gayret edin. Onu kazanmaya gayret edin.

Konuşmacı: Prof. Dr. Mahmud Es'ad COŞAN

Kategori:

 • Cuma Sohbetleri (MEC)
 • Tarih: 20 Şa'bân 1417 / 31.12.1996

  Yer: İsveç

  Açıklama:

  Hocamız, Gönül dostumuz, Mürebbi'miz Prof. Dr. Mahmud Es’ad COŞAN’ın Ak-Radyo’da cuma günleri düzenli olarak konuşmalar yapmıştır. 31 Mart 1993’te başlayıp, vefatından önceki son cuma günü olan, 2 Şubat 2001’e kadar devam eden bu sohbetlerde, hocamız genellikle Râmûzül-Ehâdis’ten, bazen de Muhtârü’l-Ehâdis’ten veya Riyâzu’s-Sâlihîn’den bir miktar hadis-i şerif okuyup, izah etmiştir.

  İçinde bulunulan zamanın, ayın, günlerin ihyâ edilmesiyle ilgili bilgiler vermiş ve hatırlatmalarda bulunmuştur. Ayrıca ülkemizi ve insanımızı ilgilendiren güncel konulara temas ettiği de görülmüştür.

  Genellikle yurtdışında seyahatte olduğu için çoğu zaman bulunduğu yerden de bahsetmiştir.

  Sekiz yıl içerisinde toplam 313 adet sohbet yapmışlardır.

  İçerik:

  Konuşma Hakkında