Namaz Vakitleri

8 Zilhicce 1445
14 Haziran 2024
İmsak
03:24
Güneş
05:24
Öğle
13:09
İkindi
17:09
Akşam
20:44
Yatsı
22:35
Detaylı Arama
Muharrem Nureddin COŞAN
(Hayatı ve Eserleri)

 

Doğum Tarihi : 1963

Doğum Yeri : Ankara

 

10 Muharrem 1383/2 Haziran 1963 tarihinde dünyaya geldi. Babası, Prof. Dr. M. Es’ad COŞAN, annesi Hacer Muhterem COŞAN’dır. Aile kökleri baba tarafından Buhara’ya, anne tarafından Kafkaslar’a dayanmaktadır.

Dedesi Mehmed Zahid Kotku tarafından verilen “Muharrem Nureddin” ismi, doğum gününün tarihî hatırasını taşımaktadır.

Küçük yaşlarından itibaren, dedesi Mehmed Zahid Kotku’nun terbiyesinde ve meclislerinde bulundu. Bunun tabii sonucu olarak da çok özel ortamları paylaştı; görüşmelere, olaylara, yorumlara şahit oldu. Toplumun çok farklı kesimlerini gözlemleme, ülke ve dünya gündemini izleme ve tanıma imkânı buldu.

1981 yılında Ankara Tevfik İleri İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi Arap Dili Enstitüsü’nde Arapça eğitimi gördü. Buradaki öğrenimini bitirmesinin ardından Amerika’ya gitti. New York’taki The College of Saint Rose’da işletme eğitimi alarak buradan mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre ticarî faaliyetlerde bulundu.

Daha sonra, babası M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin isteği üzerine, grubun sosyal ve iktisadî kuruluşlarının yönetimini üstlendi. Yeniden yapılanma çalışmalarıyla kurumların sağlıklı bir zemine oturmasına vesile oldu. Babası M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin 4 Şubat 2001’de Avustralya’da şüpheli  bir trafik çarpışması sonucu vefatı üzerine, vasiyeti gereği onun projelerini üstlendi, sorumluluk ve görevlerini devraldı. Yurt içinde ve dışında vakıflar kurdu, kurulu vakıflar eliyle çeşitli yardım ve hizmet atılımları gerçekleştirdi.

Herkesi ve her kesimi kuşatan, insan başta olmak üzere bütün yaratılanlara faydalı olmayı ve gönüllerin gerçek sevgiyle kenetlenmesini inancının bir parçası olarak algılayıp önemseyen M. Nureddin Coşan Hocamız, temel kaynaklara dayanan ve fıtrata uygun doğruları uygulama kararlılığı ile geçmişin birikim ve tecrübesi ışığında yeni ve köklü açılımlar başlattı. Tevhidî değerleri, babasının bıraktığı yerden dünyanın en ücra köşelerine ulaştırma çalışmalarını zamanın gerektirdiği bir anlayış ve üslûpla sürdürmektedir.

Hocamız, Gönül Dostumuz, Mürebbimiz M. Es’ad Coşan’ın fikir ve projelerini harekete geçiren M. Nureddin Coşan, ehem-mühim çizgisinin önemini vurguluyor; Kur’an, Sünnet ve diğer sahih kaynaklardan bilgilenmeyi, helal, sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmeyi, görünen veya gösterilenin ötesine geçerek kritik ve analitik düşünmeyi, hayata, topluma ve dünyaya yönelik projeler üretmeyi, mutlak gerçeğe ve Allah’ın rızasına ulaşmada her ânın idrakinde olmayı öğütlemektedir.

Dostlarının; hayatı yaşama tarzlarının ihsan üzere, sağlıklı ve doğal olması, tüm insanların iç huzuruna kavuşabilmesi için yeni proje ve kurumlarla hizmet alanlarını genişletmektedir.

1988’de evlenen M. Nureddin Coşan Hocaefendi, iki çocuk babası ve bir torun dedesidir. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Geçmiş dönemlerde Server Yaşam Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını da yapmış bulunan Sayın Muharrem Nureddin Coşan, halen Hakyol Vakfı ve Server Yaşam Vakfı Onursal Başkanı olarak hizmet vermektedir.

 

 

Tema 1
Tema 2